piątek, 22 czerwca 2018

Współpraca lub rychły wspólny biznes? A czemu nie? Zapraszam


Jak informowałem w ostatnim swoim poście,  od lutego spędziłem większość swojego wolnego czasu na przygotowywaniu „biznes planu”, który miał mi zagwarantować uzyskanie w ramach tzw. unijnej pomocy „de minimis” bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie mojej działalności gospodarczej oraz wsparcie jej w pierwszym półroczu działalności.

Uczestniczyłem w takim projekcie po raz pierwszy i jak już wspomniałem cały proces był dla mnie zaskakująco długi, skomplikowany i absolutnie przeformalizowany, tym niemniej wytrwałem do końca i znalazłem się na ostatecznej liście rankingowej osób, dla których owa dotacja została przyznana i teraz mam otwartą drogę do zrealizowania swojego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej.

Ponadto też osiągnąłem inny cel, który był i jest dla mnie – w kontekście m.in. uruchamianych od dwóch lat coraz większych możliwości uzyskania polskiej pomocy na rozwój innowacyjnych firm i ogólnie na rozwój polskiej przedsiębiorczości –  ważny: poznałem od środka jak to jest z tą pomocą unijną, jakie realnie są procedury, mechanizmy, sposoby i warunki jej uzyskania. A skoro przy okazji można było uzyskać bezzwrotną dotację na naprawdę dobry pomysł na własną firmę… to dlaczego nie miałem teraz skorzystać, aby później już próbować rozwijać się w większości raczej dzięki polskiej pomocy oferowanej przez obecne w dużym stopniu moje i propolskie  władze oraz agendy przez nie tworzone jak np. Polski Fundusz Rozwoju, ale nie tylko?

Onegdaj prowadziłem już własną firmę, byłem też wspólnikiem spółki cywilnej i oczywiście pracownikiem najemnym aż do funkcji dyrektorskiej w spółce skarbu państwa. Moje doświadczenia i przemyślenia zawodowe powoli przekształcają się w treść pisanej przeze mnie książki: „Dorosnąć do Lidera” – trochę prace nad nią musiałem odsunąć, ale będą też zawarte w niej konkluzje na temat tego, w jaki ogólnie sposób odnosić się do ewentualnego uzyskiwania zewnętrznej pomocy dla realizacji własnych celów, nie tylko w obszarze gospodarczym, jak np. uzyskiwanie pomocy finansowej… a przecież aby o czymś pisać, to trzeba to znać J.

Moja firma funkcjonowała będzie pod nazwą „Szczęście Pokoleń Grupa” i zajmować się będzie ogólnie tym, co zawarłem w jej misji:

„Firma SZCZĘŚCIE POKOLEŃ działa na rzecz szeroko rozumianej ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi w każdym wieku oraz zajmuje się rehabilitacją społeczno-zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym a także prowadzi działalność na rzecz zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności firm na rynku poprzez komercyjną implementację wiedzy i wyników badań naukowych oraz oferowanie im najwyższej jakości usług w zakresie optymalizacji zarządzania i społecznie odpowiedzialnego kształtowania wizerunku i portfolio asortymentowego z naciskiem na rozwój indywidualny i rodzinny ludzkich zasobów pracy wraz z promocją znaczenia dbania  przez  każdego człowieka  o zdrowie fizyczne i psychiczne dające poczucie codziennego  indywidualnego i zbiorowego szczęścia”.

Przyjąłem dla niej również motto jak i przesłanie jej działania, które Szanowni Czytelnicy i Komentatorzy mojego bloga znają od lat, a które stały się dla mnie wyznacznikami mojego osobistego funkcjonowania w życiu i chciałbym, aby też były takimi w czasie codziennej działalności mojej firmy :  motto firmy – „…Szczęście to codzienne odczuwanie własnego istnienia…”, przesłanie jej działania – „…Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślady…”.

A tak wygląda niemalże ukończony projekt loga firmy i jej znaku identyfikacyjnego:

(znaki słowno-graficzne oraz strategiczne teksty firmy znajdują się obecnie na drodze uzyskania zastrzeżeń patentowych)

Byłbym wdzięczny Waszych opinii na temat powyższych znaków słowno-graficznych. Jak je odbieracie?

Ogólnie w pierwszej fazie rozwoju firmy jej działalność polegała będzie na funkcjonowaniu platformy e-biznesowej: promocyjno-sprzedażowej witryny internetowej usług prozdrowotnych „SZCZĘŚCIE POKOLEŃ –  ZDROWIE”.  Witryna w formie serwisu prezentacyjno-promocyjno–sprzedażowego prezentowała będzie ogólnopolską ofertę w zakresie pobytów w uzdrowiskach i sanatoriach, ośrodkach SPA&Wellness i innych miejscach, gdzie można odzyskać lub poprawić swój stan zdrowia psychicznego i fizycznego oraz odzyskać poczucie radości i szczęścia w życiu. Będzie to niejako platforma  łącząca też funkcję promocyjną firm, produktów i usług a także całego sektora ochrony zdrowia i usług prozdrowotnych w Polsce.

To tak skrótowo…

Ale w związku z powyższym poszukuję do mobilnej lub realnej na miejscu współpracy dobrych informatyków lub tylko pasjonatów-amatorów, dla których tworzenie stron www, e-commerce, bieżące – techniczne administrowanie e-sklepem i inne działania związane np. z pozycjonowaniem i promocją stron www oraz ogólnie związane z siecią… są właśnie pasją, hobby i tym, co sprawia im radość, bo robią to, co lubią i chcą. A do tego takich, którzy w jakiś sposób podzielają moje wartości życiowe i światopogląd, bo wtedy będzie nam się po prostu dobrze współpracowało, też na niwie prywatnej a to również jest bardzo ważne (a’la „lemingi” a’priori odpadają J, ale nie do końca, bo zawsze mogą przecież przestać nimi być).

Poszukuję też przyszłego inwestora albo ważnego strategicznego partnera, albo jednego z pracowników zarządczych mojej firmy, bo jej - nie tylko biznesowe - cele są ambitne i wielokierunkowe i sądzę, że sam po prostu mogę nie być w stanie ich wszystkich zrealizować. Oczywiście a’la „lemingi” a’priori odpadają J, ale nie do końca, bo zawsze mogą przecież przestać nimi być.

Jeżeli też wśród moich czytelników i komentatorów lub pośród ich znajomych znajdują się innowacyjne firmy (lub osoby) zajmujące się innowacyjnymi projektami i wdrożeniami w zakresie szeroko pojętego pojęcia e-commerce (i ogólnie projektów i wdrożeń sieciowych), to też byłbym wdzięczny za pilny kontakt. Może wspólnie te projekty wprowadzimy w życie? Oczywiście a’la „lemingi” a’priori odpadają J, ale nie do końca, bo zawsze przecież mogą przestać nimi być.

Poszukuję też blogerów, dziennikarzy i wszystkich piszących o szeroko pojętym zdrowiu psycho-fizycznym (też w zakresie np. niepełnosprawności czy uzależnień) i interesujących się wszelkimi etycznymi sposobami i metodami jego naprawy lub poprawy, również w zakresie tzw. medycyny alternatywnej czy estetycznej (od dogoterapii, poprzez relaksację, ziołolecznictwo aż po …?) .  Planuję bowiem stworzenie w ramach mojej firmy prowadzenia pewnego rodzaju portalu o zdrowiu.

Powyższe prośby należy traktować jako pilne – „na wczoraj”. W związku z tym - jeżeli jakoś Was zainteresowałem – proszę, nawet już dzisiaj, o kontakt na mój e-mail: kjahog@gmail.com.

Odpowiem na wszystkie e-maile a z osobami (ewentualnie firmami), które również i we mnie wzbudzą zainteresowanie postaram się skontaktować poprzez Skype i e-meilem nawet dziś lub jutro… Tak to jest z tą pomocą unijną… czekasz, czekasz a jak już masz, to musisz szybko działać i wydatkować otrzymane środki dotacyjne, choć od dawna mam dużą już część rzeczy gotowych.

Krzysztof Jaworucki
krzysztofjaw

P.S.
Nie znaczy to, że zaprzestanę prowadzić swojego bloga polityczno-społecznego. Prowadzę go już 10 lat i nie mam zamiaru rezygnować :).Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

56 komentarzy:

 1. Świetny artykuł, dzięki za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w tej kwestii :) Ja osobiście planuję rozwinąć wkrótce swoją firmę i postanowiłam wdrożyć nowoczesny system erp, który mnie w tym wesprze. Opcji jest mnóstwo, ale ja chyba zdecyduję się na ten dostępny na ax-dynamics.com.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny artykuł, który może się przydać nie jednej osobie prowadzącej własne przedsiębiorstwo. Ja teraz będę starać się o dodatkowe dofinansowanie z Unii i może mi się uda je uzyskać. Świetny blog i oby więcej takich pomocnych wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykuł, przydatny dla tych co prowadzą własny biznes.

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie najlepsze sauny pod względem wykonania znaleźć można na www.infraline.pl – warto sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł! Sama zastanawiam się nad porzuceniem etatu i otworzeniem własnego biznesu. Myślę, że zacznę od wprowadzenia dobrego systemu. Widzę, jak bardzo ułatwia on pracę. Natrafiłam ostatnio na ciekawe rozwiązanie na stronie https://sidgroup.pl/oferta/wsparcie/complete-outsourcing. Myślę, że od nowego roku ruszę pełną parą! :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od kilku lat prowadzę własny sklep internetowy i nie żałuję swojej decyzji o porzuceniu etatu. Prowadząc sklep online trzeba stale rozwijać swoją działalność poprzez nowoczesne rozwiązania dla ecommerce. Jednym z nich jest np. system Sendit. Jest to pakiet kompleksowych integracji z przewoźnikami, pozwalający wybrać moim klientom dogodną metodę wysyłki w koszyku zakupowym. W Sendit mam dostęp do wielu rozbudowanych narzędzi wspomagających procesy związane z nadawaniem paczek. Należy do nich np. śledzenie przesyłek https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek gdzie po wpisaniu nr nadania otrzymuję szczegółową informację o etapie wysyłki. Dzięki Sendit znacznie obniżyłam koszty wysyłki co przyczyniło się do rozwoju mojego sklepu.

   Usuń
 6. Porzucenie etatu to dobry pomysł, pod warunkiem, że mamy pomysł oraz środki na otworzenie czegoś własnego. Własna firma to przede wszystkim wyrzeczenia, sterty faktur oraz nieprzespanych nocy. Na etacie pracujemy 8-10 godzin i nic nas nie obchodzi, idziemy do domu. Kiedy mamy własną firmę, w pracy jesteśmy 24 godziny na dobę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wpis, bardzo fajnie się go czyta. Ja niedawno założyłem własną działalność i teraz składam dokumenty, aby dostać dofinansowanie unijne. Chcę rozwijać swoje usługi oraz dysponować z nowoczesnych sprzętów. Świetny blogi i oby więcej takich wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe... Jeśli mam być szczery, to nigdy nie patrzyłem na ten temat z tej perspektywy. Liczę na więcej wpisów tego typu. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy wpis. Moja pierwsza firma miała największe problemy z księgowością już na starcie. Wszystko przez dobór niewłaściwej osoby na to stanowisko. Wszysto zmieniło się gdy postanowiłem nająć biuro księgowe
  wrocław
  ma dosyć spory wybór biur księgowych cieszących się dużym szacunkiem, więc jest z czego wybierać

  OdpowiedzUsuń
 10. Współpraca to poważna sprawa i trzeba wybrać sobie odpowiednich kandydatów, jeśli chcemy, aby wszystko wyszło tak, jak trzeba. Warto też uważać na wszelkiego rodzaju problemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wchodząc w spółki trzeba mieć dobrze prześwietloną osobę z którą zamierzamy się w to bawić. Zresztą ja wychodzę z założenia, że i tak wszystko wyjdzie po czasie. Osobę z którą współpracujemy poznamy tak na prawdę podczas pierwszego kryzysu...

   Usuń
 11. Zgodzę się z Green Parrotem, do współpracy potrzeba wyjątkowo odpowiedzialnych ludzi którzy sobie przede wszystkim ufają. Tak doprawdy wszystko wyjdzie podczas pierwszego niepowodzenia, wtedy dopiero poznamy tą drugą osobę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dawno nie miałem okazji czytać tak świetnego wpisu, czy artykułu. Masz świetne podejście do tematu i przede wszystkim ogromną wiedzę w tym zakresie. Życzę kolejnych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 13. To racja, aby rozpocząć z kimś współpracę musimy być pewni, że są to ludzie rzetelni - warci naszej uwagi. Najgorsze co można zrobić, to sobie zaszkodzić.

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratulacje. Misja Twojej firmy brzmi bardzo budująco, mam nadzieję, że wszystko się uda! Trzymam kciuki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pomysł na biznes to podstawa, jednak nie raz trzeba mieć kogoś do pomocy, najczęściej musi to być pomoc finansowa. Trzeba kombinować mając własną firmę, to na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 16. Pomysł pomysł, jednak liczy się także odpowiednie zaplecze finansowe. Nie ukrywajmy, bez funduszy ciężko ruszyć nawet z makro firmą. Rynek jest przepełniony różnego rodzaju firmami, konkurencja cały czas się zwiększa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Logo osobiście uważam za mało chwytliwe i przykuwające uwagę.
  Może warto zwrócić się do firmy takiej jak np. link, aby zajęli się identyfikacją wizualną?

  OdpowiedzUsuń
 18. Z doświadczenia wiem, że ciężko jest czasami otworzyć własny biznes.. wiele komplikacji można znaleźć na drodze, Dlatego proponuje pomyśleć również o gadżetach reklamowych, może jakieś firmowe https://www.megakoszulki.pl/ , albo notesy reklamowe? Fajna opcja na początek.

  OdpowiedzUsuń
 19. Prowadzenie własnego biznesu nie jest proste, sam sie o tym przekonałem. Dlatego niekiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów w swojej branży. Osobiście korzystam z usług księgowych firmy https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych Pozdrawiam Ewa!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Korzystacie z aplikacji, które usprawniają systemy w waszej firmie? Ja dość poważnie zastanawiam się nad ofertą https://craftware.pl/oferta/aplikacje-salesforce/ ale w pierwszej kolejności chciałbym poznać wasze zdanie w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My w firmie korzystamy przede wszystkim z oprogramowania CRM https://www.connecto.pl/system-crm-poprawia-relacje-z-klientem/. Wdrożenie systemy w znacznym stopniu ułatwia zarządzanie wszystkim relacjami z klientem, począwszy od nawiązania kontaktu, aż po podtrzymanie go na etapie klient - handlowiec. Ponadto CRM pozwala też lepiej zorganizować pracę wszystkich handlowców oraz osób zajmujących się marketingiem firmowym.

   Usuń
 22. Jeśli chciałbyś rozpocząć własną działalność gospodarczą warto pomyśleć o wsparciu. Solidna podstawa działalności to zdecydowanie system SAP ERP stanowi podstawę do wspomagania działalności operacyjnej firmy, niezależnie od jej wielkości.

  Zapoznaj się z ofertą link, mam nadzieję że Ci się uda z działalnością.

  OdpowiedzUsuń
 23. Internet daje bardzo dużo możliwości na biznes, więc czemu by z nich nie skorzystać?:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Dla mnie największym wyzwaniem w prowadzeniu własnej firmy była kampania reklamowa, która przyniesie wymierne korzyści. Początkowo próbowałem to zrobić sam, ale kompletnie mi nie szło. Zdecydowałem się w końcu zasięgnąć pomocy profesjonalnej agencji reklamowej https://www.vizer.pl/ z Wrocławia. Robią kawał dobrej roboty i widzę efekty ich pracy, co bardzo mnie cieszy

  OdpowiedzUsuń
 25. Wydaje mi się, ze jeśli planujecie zrealizować jakąś kampanię reklamową to na pewno dobrym pomysłem będzie najpierw przeczytać ten artykuł https://www.naszrybnik.com/site/art/4-biznes/0-/13250-na-czym-dokladnie-polega-pozycjonowanie-strony-www-i-po-jakim-czasie-przynosi-efekty-. Dowiecie się z niego dlaczego lepiej takie działania reklamowe jest powierzyć doświadczonej agencji.

  OdpowiedzUsuń
 26. Chciałabym wam polecić firmę https://www.crowe.com/pl/services/doradztwo-podatkowe oni zajmują się doradztwem podatkowym. W swojej ofercie mają usługi prawne księgowe czy usługi IT. Koniecznie zapoznajcie się z ich stronę. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Jeśli w twojej branży istnieją portale o tematyce zbliżonej do twojej lecz o profilu działalności komplementarnym do twojej to zastanów się nad współpracą i wymianą treści. To klucz do sukcesu. Warto także wesprzeć się takimi artykułami jak https://push-ad.com/pl/blog/tani-marketing-czy-to-mozliwe/ - dzięki temu można sporo się dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o reklamę w internecie to uważam, że w pierwszej kolejności warto jest rozejrzeć się za skutecznym pozycjonowaniem. Dzięki usłudze pozycjonowania, zrealizowanej przez https://dolp.pl/ mój sklep internetowy szybko zyskał nowych klientów, którzy faktycznie zainteresowani są moją ofertą. Internauci często szukają produktów, wpisując do wyszukiwarki różne, specyficzne frazy kluczowe. Jeżeli są one związane z naszą działalnością, to z pewnością warto jest zadbać by nasza strona firmowa wyświetlała się w wynikach wyszukiwania.

   Usuń
 28. Prowadzenie własnej działalnosci to spora odpowiedzialnosc i wiele pracy. Myślę , że każdy zdaje sobie sprawę z tego , że waznym czynnikiem jest reklama. Dlatego polecam Wam serdecznie stronę https://tearsofjoy.pl/influencer-marketing/ .

  OdpowiedzUsuń
 29. Własny biznes ma swoje wady i zalet, ale na pewno warto spróbować swoich sił

  OdpowiedzUsuń
 30. A co myślicie o ofercie https://greenhat.pl/ ? Wydaje mi się, że taka strategi stworzona przez profesjonalistów w swoim fachu, to dobry pomysł na dalszy rozwój.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jeżeli będziesz potrzebował wsparcia w zakresie szkoleń BHP to zdecydowanie mogę polecić Ci firmę https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/kurs-bhp/ którą zdecydowanie wyróżnia profesjonalne podejście do klienta, bardzo dobrze przygotowane szkolenia wraz z dawką wiedzy i przykładów.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo podoba mi się Twoje podejście do tematu. Od siebie mogę również polecić, aby być otwartym na nowoczesne rozwiązania, takie jak np archiwizacja dokumentów. Na stronie https://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/ możecie przeczytać nieco więcej na ten temat i zobaczyć jak to działa.

  OdpowiedzUsuń
 33. Jeśli myślicie o prowadzeniu sprzedaży online, to warto wziąć pod uwagę ofertę firmy https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online ktora zajmuje się obsługą płatności. Mają duże doświadczenie w tym temacie, więc z pewnością jest to dobry wybór.

  OdpowiedzUsuń
 34. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 35. Moim zdaniem ważnym elementem prowadzenia firmy jest reklama, sam prowadze własną działalnosc i wiem jakie to istotne. Wszystkim zainteresowanym mogę serdecznie polecić http://tearsofjoy.pl/social-media-marketing/ .

  OdpowiedzUsuń
 36. Reklama to podstawa, bez niej firma nie ma szansy zaistnieć. Konieczny jest też udział w różnego rodzaju wydarzeniach branżowych, targach itd. wtedy najlepiej zabrać ze sobą ścianki reklamowe https://adlove.pl/pl/scianki-tekstylne-141/ , które są prostą konstrukcją i pozwalają na zwiększenie widoczności naszej marki

  OdpowiedzUsuń
 37. W świecie przez SEO rozumie się właśnie ogół procesów związanych z budowaniem widoczności i pozyskiwaniem ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Takie działania najlepiej zostawić https://fabrykamarketingu.pl/seo-pozycjonowanie/ jeśli zależy nam na skuteczności.

  OdpowiedzUsuń
 38. Własny biznes to zawsze fajny pomysł:)Trzeba tu tylko dobrze się przyłożyć, też postawić na reklamę. Na stronie https://martis-consulting.pl znajdziecie pomoc w tym zakresie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Warto stawiać na wsparcie informatyczne i takie firmy jak http://retcon.pl

  OdpowiedzUsuń
 40. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 42. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Początkującym i doświadczonym przedsiębiorcom polecam sprawne zarządzanie finansami, wykorzystując funkcjonalny program do faktur.

  OdpowiedzUsuń
 43. Na pewno ciężko jest samemu otworzyć firmę, ale na różne spółki na pewno trzeba uważać... Prowadząc własną firmę najważniejsi są klienci, więc powinniście postawić na odpowiednią reklamę. Na stronie https://www.znajdzreklame.pl/ będziecie mogli znaleźć opcje na reklamę w przestrzeni publicznej. Warto też o takiej pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 44. Czy warto dzisiaj wziąść kredyt

  OdpowiedzUsuń
 45. Skoro już mówimy o biznesie, to waszym zdaniem - który system płatności online, sprawdzi się najlepiej? Ja rozważam podjęcie współpracy z https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online - wiadać, że mają doświadczenie, znają się na tym co robią, a co ważne - płatności dzięki ich systemowi są bezpieczne dla klientów.

  OdpowiedzUsuń
 46. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 48. Moim zdaniem , pewna osoba to tylko rodzina ( wiem ze nie zawsze bo rożne są przypadki ) ale na pewno do niej jest większe zaufanie niż do najlepszego przyjaciela.

  OdpowiedzUsuń
 49. Prowadzenie firmy jest tym trudniejsze im większy biznes prowadzimy. W firmie, w której pracuję na początku tego roku zdecydowała się na wprowadzenie systemu TETA od UNIT4. Miałem okazję już z nim pracować i jestem bardzo zadowolony z jego funkcjonalności. Bardzo ułatwia i skraca nam pracę

  OdpowiedzUsuń

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.