środa, 26 czerwca 2019

Żar się leje z nieba

Uff jak gorąco. Żar się leje z nieba. Nie ma czym oddychać i nawet przeciągi w domu nic nie dają. Jest gorąco, mimo, że jesteśmy w naszym mieszkaniu.

Tym bardziej nie winniśmy w taki żar wychodzić z domu między godziną 10 a 18-tą. Ale nie zawsze tak można.

Przecież większość z nas pracuje i spędza długie godziny w pracy. I tam też jest gorąco i tak naprawdę trudno się skupić na swoich pracowniczych obowiązkach. Oczywiście w takie dni pracodawca ma obowiązek dostarczania napojów, ale one też są ciepłe, bo trudno wymagać, aby w pracy była duża lodówka mieszcząca kilkaset butelek napojów.

Najlepiej wziąć swój napój, najlepiej zwykłą (nie gazowaną) wodę, która przeleżała cały dzień w lodówce. Wtedy będzie chłodna przez długi czas. Wodę należy pochłaniać w ilości nawet 3 litrów dziennie.

Ale to nie wystarczy. Uzupełnienie wody w organizmie jest tylko jedną z metod wytrzymania takich upałów.

Inną jest chłodny prysznic, który winniśmy wykonywać nawet trzy razy dziennie, by ochłodzić organizm. Byłoby idealnie jakby taki prysznic można wykonać w swoim miejscu pracy, ale nie zawsze jest to możliwe, choć coraz więcej firm umożliwia pracownikom możliwość korzystania z prysznica. I dobrze.

Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości to raz na jakiś czas winniśmy schłodzić twarz i głowę zwykłą i zimną wodą z kranu. To też pomaga. Ponadto w pracy niezbędny jest wiatrak chłodzący powietrze.

I zawsze, gdy wychodzimy na pełne słońce obowiązkowo trzeba nakryć głowę jakimś kapeluszem lub cienką i nie czarną czapeczkę. Nie czarną, bo czerń kumuluje energię słoneczną i wtedy będzie nam jeszcze bardziej gorąco.

W czasie takich upałów występuje u nas często tzw. jadłowstręt, czyli po prostu nie mamy apetytu. Jednak musimy się zdobyć i zjeść co najmniej trzy posiłki dziennie. Jest to niezbędne dla naszego organizmu. Dostarczanie kalorii i witamin jest dla nas bezcenne. Jeżeli chodzi o dania obiadowe to na pierwsze polecam chłodnik a na drugie jednak tradycyjnie ziemniaki (ryż, kaszę) i jakieś mięsko. Do tego dużo surówki warzywnej lub owocowej. Może być z kiszonej kapusty, kalafiora, ze słodkiej kapusty, marchewki, kaparów, brzoskwiń, moreli, truskawek, porzeczek i arbuzów.

Wczesne lato zaskoczyło nas afrykańskimi upałami. I podobno ma tak być cały czas z wahnięciami kilku stopni, więc jeżeli będzie już 25 stopni w cieniu, to przybliżymy się do średniej w naszym kraju. I to ma być ochłodzenie? 

Jeżeli - tak jak teraz - i przy tym żarze mamy około 30 stopni w cieniu to w słońcu może być nawet i 40 kilka stopni więcej. Uważajmy więc.

Szczególnie dotyczy to ludzi w podeszłym wieku i chorych na serce. Oni szczególnie winni uważać, bo przebywanie na takim słońcu może zakończyć się udarem lub nawet atakiem serca, nie mówiąc już o udarze słonecznym, który jest bardzo niebezpieczny i może zakończyć się nawet śmiercią a co najmniej pobytem w szpitalu.Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła na bloggerze: https://krzysztofjaw.blogspot.com/ i e-mailową informacją o tym fakcie. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych.

3 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Tzn, przydatne porady. Ja tam wolę jak jest zimno :)

   Usuń
 2. Witam, kredyt pomiędzy osobami fizycznymi to transakcja finansowa polegająca na pożyczaniu pieniędzy bezpośrednio od ludzi bez interwencji banku. W większości przypadków odbywa się to w środowisku rodzinnym lub przyjaznym. Ale ostatnio możesz pożyczyć od nieznajomego. Jestem gotów zaoferować pożyczki każdemu, kto ma możliwość spłaty bez obaw. Z niecierpliwością czekam na kontakt z tobą, jeśli naprawdę potrzebujesz pożyczki i jeśli jest to dobra wola.

  E-mail: ( simondurochefort@gmail.com )
  Whatsapp: +33756949346

  OdpowiedzUsuń

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.