wtorek, 18 maja 2021

"Polski Ład" - ofensywa PiS-u a opozycja bezradna

W ostatnią sobotę PiS z rozmachem zaprezentował nowy, pocovidowy program społeczno-gospodarczy pod nazwą "Polski Ład", który w swych założeniach obejmuje wieloletni plan rewolucyjnych reform niemal w każdej dziedzinie funkcjonowania naszego państwa. Średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł. 

Premier Mateusz Morawiecki wymienił pięć obszarów, wokół których skupia się "Nowy Polski Ład": system ochrony zdrowia, podatki, emerytury, mieszkania i inwestycje. Z nich też wynika tzw. pięć fundamentów tegoż ładu: 

Źródło: https://wpolityce.pl/polityka/551217-skala-furii-na-opozycji-swiadczy-o-potencjale-polskiego-ladu

Nie czas i miejsce, aby szczegółowo opisywać zaproponowane rozwiązania - w ostatnich dniach powiedziano o nich niemal już wszystko a opis propozycji można przejrzeć np. na portalu bankier.pl [1] czy też na stronach samej partii PiS [2] oraz na stronach poszczególnych ministerstw, jak np. Ministerstwa Finansów [3], gdzie wskazuje się między innymi na takie oto fakty:

Źródło: https://www.rp.pl/Polityka/305169960-Polski-Lad-rzadu-Morawieckiego-Nowe-porzadki-wladzy.html

Mimo wszystko warto jednak wskazać na ważny dla każdego z nas system podatkowy, gdzie wreszcie po wielu latach podniesiono kwotę wolną od podatku aż do 30 tys. zł dla wszystkich (z około 8 tys. zł, ale nie dla wszystkich) ale jednocześnie składka zdrowotna nie będzie mogła być odliczana od podatku. Wzrosnąć ma też II próg podatkowy. Zamiast ok. 85 tys. zł teraz ma to być 120 tys. zł. Oznacza to, że pracownicy zarabiający mniej niż 6 tys. zł na etacie zyskają najwięcej na reformie podatkowej w ramach "Nowego Ładu", czyli ok. 140 zł na rękę natomiast już zarabiający 15 tys. zł brutto stracą średnio ok. 164 zł. Kwota neutralna (nic nie tracisz, nic nie zyskujesz) to około 10-11 tys. zł brutto. Jak wynika z szacunków money.pl, Polski Ład pomoże w ten sposób ok. 70 proc. pracownikom [4].

Dodatkowo PiS ma zamiar dotrzeć z tym programem do wszystkich Polaków i niemal codziennie w najbliższych dniach będziemy mieli relacje ze spotkań przedstawicieli tej partii z mieszkańcami poszczególnych regionów Polski. I w czasie tych spotkań na pewno pojawi się prezentacja wielu rozwiązań i projektów, które w ramach "Polskiego Ładu" będą realizowane. Dziś dowiedzieliśmy się np., że powstanie - jako jedna z pięciu - Podkarpacka Dolina Wodorowa a Polska ma stać się za dekadę hubem wodorowym [5].  

Jak widać PiS skutecznie narzucił temat narracji politycznej na najbliższe miesiące a nawet lata. Dyskutować się będzie o rozwiązaniach dla Polski w ramach "Nowego Ładu" a wszystko inne będzie odstawione na bok i nie brane w ogóle pod uwagę. Poprzez tą dyskusję w świadomości Polaków nastąpi przekonanie, że tylko PiS ma jakąkolwiek merytoryczną propozycję dla Polski i Polaków. W ten sposób totalna (totalitarna) opozycja została postawiona w narożniku i każdy dzień będzie przynosił jej kolejne nokdauny aż do ostatecznego posłania jej "na deski politycznego ringu". Mówię tu przede wszystkim o Koalicji Obywatelskiej (PO), która miota się na tym "ringu" tak chaotycznie, że aż karykaturalnie a jej trener B. Budka nie ma żadnej odpowiedzi na "ciosy" zadane obecnie przez PiS, co widać na spotkaniach jej liderów z Polakami [6]. Widać, że J. Kaczyński jest dalej skutecznym politykiem, bo - nawet oceniając tylko z punktu widzenia politycznego - prezentacja tak merytorycznego i spójnego wewnętrznie "Polskiego Ładu" właśnie teraz (w połowie kadencji) jest politycznym majstersztykiem. 

Opozycja w postaci PO jest po prostu bezradna wobec zaprezentowanych w "Nowym Ładzie" propozycji PiS dla Polski i Polaków. Jej jedynym programem jest tylko odsunięcie za wszelką cenę PiS od władzy i zajęcie jej miejsca. Przez lata w opozycji nie wypracowali żadnego spójnego programu społeczno-politycznego a warto sobie przypomnieć jak to było za czasów, gdy to PiS był w opozycji. Wtedy odbywały się różne konferencje programowe PiS, które przygotowywały program dla naszego kraju w sytuacji, gdy zacznie kiedyś rządzić i jak już faktycznie zaczęli te rządy to byli do nich bardzo dobrze merytorycznie przygotowani. A PO przez te wszystkie lata w opozycji nic nie przygotowała oprócz sloganu "Jeb...ć PiS". A dziś na naszych oczach powoli chyli się ku upadkowi. 

Oczywiście można się zżymać, że "Nowy Ład" nie rozdaje wszystkim i skupia się na pomocy dla najmniej lub średnio zarabiających, ale przecież np. 140 zł miesięcznie dla emeryta lub pracownika o dochodach do 6 tys. zł brutto ma inną wagę niż strata nawet 160 zł dla pracownika zarabiającego 15 tys. zł brutto. Wszystko należy oceniać biorąc pod uwagę jakieś punkty odniesienia a dla PiS tym punktem jest zwiększenie dobrobytu większości Polaków, w tym przypadku aż 70% z nas. A przecież program obejmuje jeszcze inne sfery, które składają się na merytorycznie spójny plan dla przyszłego rozwoju Polski. 

Zobaczymy jak to wszystko zostanie przełożone na konkretne rozwiązania prawne (ustawy, uchwały, rozporządzenia), ale gdy się okaże, iż PiS oraz cała ZP będzie skutecznie wprowadzać w życie zaproponowane zmiany to uważam, że ma niemal pewną trzecią kadencję samodzielnego rządzenia i mimo, że mam wiele zastrzeżeń i je często artykułuję, to jednak dla Polski byłoby to bardzo dobrym rozwiązaniem - jedynym w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych. Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.