niedziela, 15 maja 2022

Eurowizja. Dziwne kulisy ostatecznego werdyktu ukraińskiego jury

W nocy napisałem, że wdzięczność Ukrainy dla Polski - poprzez pryzmat werdyktu ukraińskiego jury w konkursie Eurowizji 2022 - należy oszacować na "0", czyli na tyle, na ile to jury oceniło występ Krystiana Ochmana. 

Zresztą okazuje się, że nie tylko ja poczułem się tym werdyktem oburzony, bo nawet sami ukraińscy fani, czyli zwykli ludzie na Ukrainie dali Polakowi najwięcej punktów – 12 i na wielu forach przepraszają Polaków za ten werdykt ich jury [1].

Zresztą sam szef ukraińskiego jury Wadim Lisica zabrał głos w tej sprawie mówiąc: "Cały proces głosowania odbył się pod nadzorem adwokata wszyscy członkowie jury wcześniej zapoznali się z zasadami głosowania. Żaden członek jury nie miał możliwości wpływać na swoje decyzje, tym bardziej na przewodniczącego. Dlatego Polska i inne kraje otrzymały takie punkty, na jakie zasłużyły w opinii każdego z sędziów. Nikomu za to nie zapłacono. Nikt nie miał żadnych preferencji ani innych zachęt. (…) Jako Przewodniczący Jury z pewnością jestem gotowy na ponoszenie odpowiedzialności za demokratyczny wybór dokonany w tym roku. Za pomoc humanitarną, militarną i finansową dla Ukrainy jesteśmy i będziemy wdzięczni Polakom na zawsze! Ale to są rzeczy niezwiązane ze sobą" [2].

Zajęło mi trochę czasu, aby dotrzeć do informacji o pozostałym składzie tego jury, ale udało mi się na anglojęzycznym "globalhappenings.com/". Cały skład to: Vadim Lisitsa, Andriy Kapral, Irina Fedyshyn, Andriy Yatskiv and Lukyan Galkin [3].

Członki jury, piosenkarka Irina Fedyshyn postanowiła skomentować te wyniki i przyznała na Instagramie, że ​​sytuacja z Polską też jest dla niej nieprzyjemna, jest szokiem. Mało tego postanowiła wbrew regulaminowi konkursu upublicznić ile swoich głosów oddała na Polskę a mianowicie "10"! [3].Zastanawiające jest też, co powiedział kolejny członek jury, Andriej Kapral: "Każdy członek jury umieszcza w formularzu punkty od siebie i nie ma prawa o tym dyskutować, ponieważ jest to ustalone prawnie pod nadzorem notariusza i pociągane do odpowiedzialności. Następnie wszystkie punkty są sumowane przez organizatorów w liczby. Jak to się stało, że polska zdobyła 0 punktów? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Trudno mi o tym mówić, bo znaczną część mojego życia spędziłem w polsce. Mam tam wielu przyjaciół i jeszcze przed wojną czułem i znam ich wsparcie. Mieliśmy z nimi inną historię, teraz mamy wspólną historię. Wszystkim, którzy teraz nieco manipulują tą kwestią, chcę powiedzieć: nie wstydzę się ocen, które wystawiłem naszym przyjaciołom (Polakom – przyp.: kj). Ale nie mogę rozgryźć, jak obliczany jest wynik" [3]

Coś w tym wszystkim mi się nie zgadza, bo skoro dwoje członków komisji dało dość dużo punktów na Polskę, to jak to się stało, że K. Ochman summa summarum  nie dostał ostatecznie nawet jednego punktu? 

Może ktoś, kto zna dokładnie regulamin głosowania i przeliczania głosów członków narodowych jury Eurowizji, mnie oświeci?

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

1 komentarz:

  1. Nie chcę się czepiać czy coś ale jedynka mogła być dopisana później

    OdpowiedzUsuń

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.