piątek, 13 stycznia 2023

Entliczek - pentliczek co zrobi prezydent? Tego... nie wie nikt...

Ma zostać powołana Komisja wyjaśniająca wpływy Rosji za rządów PO-PSL. A, że takowe były to chyba nikt nie ma wątpliwości, choćby po obejrzeniu filmu "Nasz człowiek w Warszawie". Zapewne też w tym filmie nie ujęto wszystkiego, co może wyjść na jaw podczas ewentualnych obrad wspomnianej komisji. D. Tusk bardzo boi się prawdy w tym obszarze i dlatego chce sądownie usunąć ten ten film z przestrzeni publicznej i na pewno zrobi wszystko, aby taka komisja nie powstała. 

Czy prezydent A. Duda pomoże D. Tuskowi oraz jego otoczeniu i zastosuje weto wobec możliwości powstania tej komisji? Tego naprawdę nie wie nikt!

Są na razie tylko przecieki medialne, które są bardzo niepokojące. Wedle nich prezydent prawdopodobnie jednak zastosuje prawo weta i komisja może nie zostać powołana. Gdyby tak się stało to byłoby bardzo niedobrze i sądzę, że wielu z tych, którzy głosowali na A. Dudę już całkowicie będzie miała poczucie dokonania niewłaściwego wyboru. 

Zresztą prezydent A. Duda co jakiś czas podejmuje bardzo kontrowersyjne decyzje, które oddalają go od konserwatywnych wyborców. Swego czasu zastosował weta do ustaw: 

– reformujących sądownictwo autorstwa Z. Ziobry. Stało się to po rozmowach z Małgorzatą Gersdorf - sic!, dzisiaj już byłą I Prezes Sądu Najwyższego i reprezentującą cześć sądownictwa nieprzychylnego wobec obecnej władzy wykonawczej,
– degradujących członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego odpowiedzialnych za wprowadzenie Stanu Wojennego, szczególnie dotyczących W. Jaruzelskiego i Cz. Kiszczaka,
– zwanych lex TVN zakazujących kapitałowi spoza EOG- Europejskiego Obszaru Gospodarczego, posiadania pakietu tzw.: większościowego w polskich mediach oraz określających, iż o możliwość pozyskania koncesji może ubiegać się firma, której siedziba mieści się na terenie UE lub w którymś z krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Powszechnie jednak utarło się przekonanie, iż ustawa uderzała w TVN, którego właścicielem są Amerykanie (koncern Discovery),
– zwanych lex Czarnek, których celem było m.in. chronienie w szkole polskich dzieci przed negatywnym wpływem różnorodnych fundacji i stowarzyszeń promujących ideologie gender czy LGBT oraz przedwcześnie seksualizujących dzieci. Dodatkowo szkoły miały przejść pod kontrolę kuratorów oświaty. Prezydent A. Duda już dwukrotnie zastosował weta do tych ustaw, czyli tzw. lex Czarnek i lex Czarnek 2.0. 

Motywacje prezydenta A. Dudy dotyczące tych wet były mniej więcej te same, czyli, że prezydent nie może kierować się polityką jednej czy dwóch partii politycznych, ale musi być arbitrem i nie inicjować niepotrzebnych sporów w Polsce. Po wybuchu wojny na Ukrainie doszedł jeszcze argument trudnej sytuacji międzynarodowej w jakiej znalazła się m.in. Polska i teraz najważniejszy winien być spokój a nie wewnętrzne kłótnie i chaos z nimi związany. 

W swoim tekście z marca 2022 roku w aspekcie weta prezydenta do pierwszej ustawy lex Czarnek napisałem: "Czy obecnie polska szkoła wychowuje młode pokolenie w poczuciu naszej narodowej tożsamości i do miłości naszej Ojczyny? Czy dziś młodzi Polacy byliby zdolni do obrony naszego kraju tak jak robią to Ukraińcy: zarówno żołnierze, jak i osoby cywilne? Może część tak, ale jestem pewny, że ta część będzie coraz mniejsza, bo Prezydent RP dał zielone światło dla wychowywania naszej młodzieży w duchu lewackich, ideologicznych nemarksistowskich antywartości, gdzie patriotyzm, niepodległość, suwerenność, honor, państwo, Ojczyzna, Polska, naród, tradycja, wiara, rodzina, ojczysty język będą dla niej abstrakcyjnymi pojęciami. A w szkołach tę ideologię będą wtłaczali genderowi lewacy i  dewianci spod znaku LGBTQ+ z kolorowymi piórami w dupie. I tak oceniam to weto i dlatego uważam, że szczególnie teraz takie weto jest zdradą naszego, polskiego narodu i zdradą naszego państwa, Polski. I beznadziejne, i absurdalne tłumaczenie się Prezydenta wojną jest właśnie cyniczne i kuriozalne, bo przecież miał on cały miesiąc na podpisanie tej ustawy a wojna trwała w momencie jego weta ledwo tydzień. Sądzę, że i tak miał ją zawetować a ta wojna dała mu tylko idealny pretekst do takiej decyzji. Szkoda (...) Niestety ja nie mam złudzeń. Miną lata albo też w ogóle ta reforma już nigdy nie zostanie ponownie podjęta, podobnie jak w przypadku innych ustaw, które zawetował Prezydent RP Andrzej Duda. Chciałbym oczywiście się mylić i bardzo bym się cieszył, gdybym się mylił, ale wydaje się, że ta moja nadzieja jest płonna, bo chyba - jak wiele osób to mówi - ta kadencja Prezydenta jest po prostu jego przygotowaniem do objęcia jakiejś międzynarodowej funkcji a tam przecież króluje neomarksizm. Wielu też wskazuje, że jednak ukąszenie przez UW jakiego doznał w tej partii nigdy z polityka nie wychodzi [1]

Tak pisałem o pierwszym wecie prezydenta, potem okazało się, że prezydent po raz drugi zawetował ustawę zwaną lex Czarnek 2.0. Podobno minister Przemysław Czarnek znów przygotowuje nową ustawę, już nazywaną lex Czarnek 3.0. Ja nie mam złudzeń jaka będzie decyzja prezydenta, bo szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot mniej więcej tak to skomentował w TVN24: "Jeśli po raz trzeci chce złożyć te same przepisy spodziewając się innych wyników, to tak jakby naukowiec robił po raz kolejny eksperyment z tymi samymi danymi, by otrzymać inne ostateczne wyniki. To jest błąd naukowy" [2].

Reasumując. Uważam, że jeżeliby faktycznie prezydent miał taką możliwość to zablokuje powstanie komisji śledczej badającej wpływy Rosji za czasów rządów PO-PSL, bo... teraz jest wojna u naszych granic i nie można rozpętywać wojny "polsko-polskiej", tym bardziej, iż zbliża się kampania wyborcza (już trwa?) a taka komisja uznana byłaby za element walki wyborczej rządu z opozycją. 

Zadaję więc retoryczne pytania. To kiedy ma powstać taka komisja jak nie teraz, kiedy rządzi ZP? Czyżby po wyborach, których wyniku jeszcze nie znamy? Czyż Polacy nie mają prawa dowiedzieć się wszystkiego na temat wpływów rosyjskich w Polsce za czasów D. Tuska i mieć przedwyborcze rozeznanie na kogo mają zagłosować? Czy ta komisja podzieli los ustaw lex Czarnek?

Dla ukazania prawdy, także historycznej, zawsze jest najlepszy czas i nie można nigdy zwlekać w jej ujawnianiu, bo w każdym momencie może się zawsze pojawić zwrot: "tak, ale...". Mam jednak cień nadziei, że prezydent będzie chciał ową prawdę pokazać Polakom i da swobodnie pracować nowej komisji śledczej. 


Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.