Jeszcze raz polecam wszystkim lekturę programu PiS pod nazwą: "Bezpieczna Przyszłość Polaków - PROGRAM PIS", który można sobie samemu ściągnąć ze strony internetowej partii: https://pis.org.pl/dokumenty
Dokument liczy 300 stron. Pierwsze 143 strony to przypomnienie tego, co dotychczas zrobiono. Warto sobie odświeżyć pamięć. Dalej to m.in. prezentacja tego, co PiS zrobi po wygranych wyborach.
A są to m.in.:
1) Wprowadzenie "dnia referendalnego" w samorządach, co ma zwiększyć zakres tzw. "demokracji bezpośredniej", czyli najwyższej jej formy. Termin wyznaczenia referendum przypadać będzie nie wcześniej niż przed upływem 24 miesięcy od dnia wyboru organu jednostki samorządu terytorialnego i nie później niż po upływie 30 miesięcy od dnia wyboru tego organu. Celem rozwiązania jest wypowiedzenie się społeczności lokalnej na temat konkretnych spraw ich dotyczących a także m.in. nawet ocena dotychczasowych działań władz samorządowych. Będzie to też wiązało się z poprawą jakości zarządzania przez władzę lokalną.
2) Wybór komendantów straży gminnej i miejskiej w lokalnych wyborach powszechnych, co ma zwiększyć poczucie sprawczości i jakości zarządzania strażami oraz zapewni ich rozliczalność. Dodatkowo taki wybór bezpośredni zwiększa integralność społeczności lokalnej i poczucie bezpieczeństwa.
3) Zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu z obecnej proporcjonalnej na ordynację mieszaną. W jej ramach 230 posłów wybieranych będzie w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), a 230 w systemie proporcjonalnym (funkcjonującym obecnie). Jest to zapewne wynik consensusu PiS-u z P. Kukizem (Kukiz15), który od zawsze walczył o jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y), czyli takie, w których mandat zdobywa tylko jeden kandydat. Dziś w JOW-ach wybieramy senatorów.
4) Przeniesienie wojewodów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Wojewodowie - zgodnie z Konstytucją są przedstawicielami Rady Ministrów w województwie. W wyniku reformy wojewodowie będą funkcjonować bezpośrednio pod nadzorem Premiera w ramach jego Kancelarii. Będzie to spójne z zapisaną w Konstytucji RP ustrojową rolą Premiera jako organu nadzoru nad działalnością państwowych jednostek samorządu terytorialnego, wzmocni rolę wojewodów i jednolitość (unitarność) państwa polskiego.
5) Zniesienie instytucji immunitetu formalnego. Wymóg uzyskania zgody na ściganie powinien być
utrzymany i stosowany wyłącznie do prywatnych i subsydiarnych aktów oskarżenia, jako że te instytucje mogą być stosowane przez jednostki do obstrukcji działań parlamentarzystów. Innymi słowy skończy się bezkarność posłów i senatorów popełniających przestępstwa pospolite, które są takimi zgodnie z polskim prawem. Przestępcy nie będą już latami ukrywali się przed odpowiedzialnością prawną za pomocą swojego immunitetu. Będą mogli spokojnie być sądzeni za np. jazdę w stanie nietrzeźwym, kradzież czy branie łapówek.
6) Osiągniecie docelowej liczebności Sił Zbrojnych RP na poziomie co najmniej 300 tys. żołnierzy. Dziś armia liczy około 175 tys. żołnierzy w 2015 roku było ich 95 tys. Jednak należy zważyć, że tak naprawdę zwiększenie armii do 300 tysięcy raczej nie dokona się w następnej kadencji, ale proces ten może trwać około 10 lat. Innymi słowy trzeba traktować tę zapowiedź jako po prostu kontynuację procesu zwiększania liczebności polskiej armii.
7) Odtworzenie Wojskowej Akademii Medycznej. Została ona zamknięta 30 września 2002 roku za czasów rządów lewaka i komunisty Leszka Millera. Dziś wojna w Ukrainie pokazuje, jak istotna jest medycyna pola walki oraz podkreśla kluczową rolę lekarzy wojskowych.
8) Wprowadzenie obowiązkowego i zakończonego zaliczeniem kursu pierwszej pomocy dla najstarszych roczników szkół średnich oraz przeszkolenie każdego ucznia szkoły średniej w zakresie pierwszej pomocy – w obszarze niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i po lub w czasie konfliktów zbrojnych. Zakłada się, że w obowiązkowych kursach udział weźmie udział ok. 450 tys. uczniów rocznie. Ważność tego, że tak naprawdę każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy jest oczywista natomiast umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia również znacznie zwiększy bezpieczeństwo nas wszystkich.
9) Zmiana programowa przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”. Zostaną przeszkoleni nauczycieli tego przedmiotu. Dodatkowo umożliwi się ratownikom medycznym i lekarzom specjalistom medycyny ratunkowej prowadzenie zajęć w szerszym niż dotychczas zakresie. Zakupiony dla szkół zostanie profesjonalny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Na ten cel przeznaczone będzie 75 mln zł w okresie pierwszych trzech lat przyszłej kadencji.
10) Wprowadzenie systemu kaucyjnego dla pracodawców chcących sprowadzać do pracy pracowników zagranicznych (kaucji wizowych). Chodzi o przeciwdziałanie nieuczciwym pracodawcom, którzy chcieliby sprowadzić więcej pracowników niż potrzebują. Będzie to mechanizm, który nałoży na pracodawców określoną opłatę za każde oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Chodzi m.in. o to, żeby np. nie było przypadków, gdy pracodawca np. potrzebuje 2 pracowników a zgłasza potrzebę 10-ciu, czyli 8 osób mogłoby wjechać do Polski legalnie ale nie podjąć żadnej pracy. Te 8 osób byłoby de facto - w dzisiejszym ujęciu - nielegalnymi migrantami.
Na dzisiaj to tyle i jeszcze raz polecam lekturę całego programu.
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.