poniedziałek, 9 października 2023

Co zamierza PiS jak wygra wybory? (część 8 - ostatnia)

Kolejna i ostatnia porcja zamierzeń PiS-u po wygranych wyborach. Całość opracowana na podstawie programu PiS pod nazwą: "Bezpieczna Przyszłość Polaków - PROGRAM PIS", który można sobie samemu ściągnąć ze strony internetowej partii: https://pis.org.pl/dokumenty. Numeracja jest kontynuacją mojego subiektywnego wyboru zamierzeń z części 2, 3, 4, 5, 6 i 7 mojego tekstu. Zachęcam wszystkich do przeczytania tegoż programu. 

PiS zapowiada m.in:

(69) Wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) między Warszawą a Łodzią, wraz z siecią kolejową. Będzie to przełomowa, na niespotykaną dotąd skalę. Jest to inwestycja, która sprawi, że w Polsce znajdzie się jeden z największych hubów transportowych w Europie. Równolegle będziemy utrzymywać i rozwijać regionalne porty lotnicze, takie jak Kraków-Balice, Rzeszów-Jasiona, Katowice-Pyrzowice czy Zielona Góra-Babimost. Będą one komplementarne względem CPK, a przy tym dzięki nim jeszcze skuteczniej zadbamy o rozwój gospodarczy polskich regionów. Efektem będzie pojawienie się na nich nowych, dostępnych dla lokalnych społeczności połączeń krajowych i międzynarodowych, a także wzmocnienie bezpieczeństwa państwa. Zachowane zostanie także Lotnisko Chopina w Warszawie.

70) Wprowadzenie Krajowego Systemu Zapobiegania Suszy – WODA DLA POLSKI. Jest to odpowiedź na  zagrożenie suszowe. Kierunkiem i jednocześnie celem dalszego, planowanego prowadzenia gospodarki wodnej jest uzupełnienie braków zasobów wodnych na obszarze Polski. Doprowadzimy do podniesienia poziomu retencji wody z obecnych 7% do 20%. Działania na rzecz podniesienia zasobów wód będą realizowane przez infrastrukturę wodną. Projektowane przez nas cztery główne przeciwpowodziowe zbiorniki wodne to: 

– zbiornik wodny Katy-Myscowa, 
– mokry zbiornik wodny „Racibórz”, 
– stopień wodny Siarzewo, 
– zbiornik Wielowieś Klasztorna.

Wśród planowanych 304 zbiorników średnich i małych znajda się m.in. zbiornik wodny Bzin, zbiornik wodny Dobre Miasto, zbiornik wodny Kotlarnia oraz już wybudowany zbiornik Tulce. Wodę dla wszystkich gospodarstw rolnych, narażonych na niewystarczające jej zasoby, zapewni planowane 50 tys. km systemów nawadniających.

71) Zainwestowanie w porty off shorowe w Świnoujściu i Gdańsku – Terminal Baltic Hub w związku z trwającymi pracami przyczyni się do wzrostu mocy przeładunkowych terminala kontenerowego w Gdańsku. Budowa terminala głębokowodnego w Świnoujściu oraz rozbudowa infrastruktury dostępowej w postaci toru żeglugowego stworzy możliwość obsługi największych jednostek żeglugowych na Morzu Bałtyckim. Budowa uniwersalnego terminala głębokowodnego w Gdyni umożliwi obsługę statków wielozadaniowych.

72)  Wybudowanie nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu wraz z terminalem kontenerowym. Tor ten będzie miał 65 km długości i pół kilometra szerokości. Ominie on sporne wody niemieckie. W ten sposób sprawimy, ze przyszłe inwestycje w zespół portów Szczecin-Swinoujscie nie będą mogły być kwestionowane przez niemieckich sąsiadów. Będziemy konsekwentnie stawiali na polskie porty i stocznie, bo w przeciwieństwie do naszych poprzedników nie zapominamy, że szeroki dostęp do Morza Bałtyckiego i najdłuższa w historii morska linia brzegowa to wielki dar i potężny atut, których zaniedbanie byłoby niewybaczalnym grzechem.

73) Realizację wieloletniego  programu budowy infrastruktury dla zapewnienia odbioru gazu w ramach terminalu pływającego FSRU w Gdańsku. W wyniku realizacji tego programu powstanie cała infrastruktura, umożliwiająca przyjęcie gazowców dostarczających LNG. Terminal FSRU wraz z przedmiotową inwestycją jest kluczowy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego państwa – dla potrzeb wzrastającej konsumpcji gazu w Polsce. Planujemy też kompleksową rozbudowę naftoportu, ważna zwłaszcza w kontekście całkowitej derusyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych.

74) Sfinansowanie lub współfinansowanie inwestycji umożliwiających rozwój małych i średnich portów, takich jak Darłowo, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Władysławowo i Elbląg. Celem rozwoju portów morskich jest 260 mln ton przeładowanych towarów w okresie 10 lat we wszystkich portach morskich.

75) Dokonanie aktualizacji Programu Rozwoju Głównych Rynków Rolnych. Zrealizujemy projekty adresowane do poszczególnych branż sektora rolno-spożywczego. W pierwszej kolejności będą to projekty ukierunkowane na:

–  wzrost produkcji wieprzowiny i zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie pogłowia trzody chlewnej w Polsce – odbudujemy polska hodowle;
– zapewnienie rozwoju łancucha dostaw wołowiny kulinarnej i sprawiedliwego podziału zysków w łańcuchu produkcyjnym;
– zwiększenie świadomego spożycia produktów owocowych i warzywnych dzięki informacjom dotyczącym ich właściwości prozdrowotnych i żywieniowych;
– wzrost produkcji mięsa, wełny, mleka i skór owczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie pogłowia owiec w Polsce.

76) Wybudowanie Terminala Towarowego (AgroPortu) oraz rozbudowanie infrastruktury portów, działającą na potrzeby eksportu towarów rolno-spożywczych na rynki światowe (przy zaangażowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa).

77) Rozwinięcie program promocji polskiej żywności – „Produkt Polski jest najlepszy”. Utworzymy Akademię Producenta i Eksportera Żywności w ramach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w której organizowane będą m.in. webinaria informacyjno-szkoleniowe dla polskich przedsiębiorców, prezentujące warunki prowadzenia biznesu na poszczególnych rynkach zagranicznych oraz rozwój systemu promocji produktów rolno-spożywczych. Będziemy promować polska żywność, wytwarzana na rynkach lokalnych, a także produkty regionalne.

78) Wprowadzenie programu „Lokalna półka”, czyli obowiązek, aby sklepy w swojej ofercie miały minimum dwie trzecie owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców. Na paragonach będzie można sprawdzić, z jakiego
kraju pochodzi produkt. Dla konsumentów to bardzo ważna informacja. Zyskają na tym nie tylko rolnicy, ale także sieci handlowe, bo zdrowie i zadowolenie ich klientów jest przecież najważniejsze.

79) Obecnie ok. 70% energii elektrycznej w Polsce pochodzi ze źródeł węglowych (węgla kamiennego i brunatnego). Do czasu zrealizowania inwestycji w OZE i energetykę jądrową węgiel jest i pozostanie gwarancja polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

80) Odnowienie budynków użyteczności publicznej. Doprowadzimy do renowacji budynków użyteczności publicznej, m.in. szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, muzeów, domów kultury, uzdrowisk, domów pomocy, domów studenckich, remiz OSP, klasztorów, kościołów. Chcemy, aby budynki te były energooszczędne, a najlepiej samowystarczalne energetycznie dzięki wykorzystaniu (tam, gdzie będzie to możliwe) nowoczesnych technologii w budownictwie. Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w przypadku zabytków, przy których renowacji nie wystarczy zwykła
czy głęboka termomodernizacja.

81) Zlikwidowanie do roku 2031 500 tys. pieców węglowych. Dzięki inwestycjom i programom
wspierającym obywateli będziemy dążyć do znacznego zmniejszania emisji CO2 i poprawy jakości środowiska w Polsce. W nowej odsłonie programu obserwujemy zwiększone zainteresowanie zastosowaniem pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych – już co
trzecia inwestycja zakłada pompę ciepła jako źródło ciepła. Dlatego już przyspieszyliśmy prace badawczo-rozwojowe i uruchomimy fabrykę polskich pomp ciepła.

82) Utworzenie w każdej szkole ekopracowni – "zielone serce szkoły". Chcemy, aby nasze dzieci uczyły się w nowoczesnych salach lekcyjnych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i pomoce
dydaktyczne. Poznawanie przyrody i nauka o odnawialnych źródłach energii powinny opierać się na odkrywaniu, doświadczeniach i pracy z symulatorami. Dlatego utworzyliśmy program wspierający powstawanie nowoczesnych pracowni w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Każdego roku wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej będą dofinansowywac remonty i wyposażenie co najmniej 760 szkolnych pracowni przyrodniczych i dotyczących
odnawialnych źródeł energii. Do roku 2031 powstanie 6 tys. takich ekopracowni.

83) Obronę polskich lasów. Nie pozwolimy na przeniesienie nadzoru nad polskimi lasami do kompetencji współdzielonych w Unii Europejskiej, bo polskie lasy są jednym z fi larów naszej suwerenności. Polskie lasy stanowią jedna trzecia terytorium naszego kraju i nadzór nad nimi, a także prowadzenie gospodarki leśnej, to wyłączna kompetencja Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiększymy zalesienie kraju, a w konsekwencji wzrost powierzchni zajmowanej przez naturalne rezerwuary dwutlenku węgla.

84) Zazielenienie osiedli z płyty. Doprowadzimy do zazielenienia przestrzeni publicznej w miastach. Zwiększymy do 8% współczynnik przestrzeni zielonych w miastach. Unieszkodliwimy tez azbest zalegający na dachach polskich domów, budynków gospodarczych i budynków użyteczności
publicznej.

To był ostatni tekst cyklu. Jestem pewien, że na pewno coś pominąłem, dlatego polecam każdemu osobiste przeczytanie programu PiS-u. 

Ponadto całość mojej pracy można pobrać, skopiować jako plik *.pdf i wydrukować dla siebie lub znajomych z: https://cms1.publuu.com/flipbook-maker/616836

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.