czwartek, 26 października 2023

Gdzie już niebawem usłyszymy i zobaczymy prawdę?

Publiczna TVP wraz z prywatnymi stacjami: TVN-em i Polsatem stanowią jądro największych mediów telewizyjnych w Polsce o największym zasięgu terytorialnym i największej oglądalności, przy czym najstarszą i największą jest stacja TVP 

Kanały informacyjne tych stacji (TVP Info, TVN 24 i Wydarzenia 24)  są wobec siebie konkurencyjne, co już szczególnie było widać w czasie kampanii wyborczej, gdzie TVP Info zdecydowanie wspierała obecne polskie władze a TVN 24 totalnie wspierała totalną opozycję. Wydarzenia 24 Polsatu starały się unikać bezpośredniego zaangażowania po którejś ze stron i w miarę możliwości chciały być w miarę obiektywne, choć z lekkim zabarwieniem antyrządowym.  

I taki był układ największych mediów telewizyjnych, gdzie w sumie każdy właściciel posiadający pilota do telewizora mógł oglądać co chce. To był stan a'la demokratycznie pluralistyczny, chociaż być może ten pluralizm jest trochę określeniem naciąganym. 

Nie wiem jak potoczą się losy tworzenia większości parlamentarnej, ale można założyć, że będzie nowy rząd składający się z koalicji PO (KO), Trzeciej Drogi (PSL+Polska 2050) i Lewicy. 

W takiej sytuacji możemy się znaleźć w rzeczywistości telewizyjnej, która będzie przypominała układ sprzed 2015 roku, gdzie wszystkie trzy największe stacje telewizyjne "mówiły jednym głosem" zgodnie z zaleceniami rządu D. Tuska i go promującymi. 

Samo PO (KO) od wielu już lat zapowiada likwidację stacji TVP Info oraz czystki i restrukturyzację całego TVP. Jednak moim zdaniem aż tak daleko ewentualnie nowy rząd się nie posunie, no chyba jedynie z wdzięczności dla TVN, któremu zlikwiduje konkurencję. 

Mimo wszystko jednak uważam, że nastąpią naprawdę czystki wśród kierownictwa i dziennikarzy, ale zarówno TVP Info jak i całe TVP się ostaną. Tyle tylko, że będzie to już tuba propagandowa nowej władzy z D. Tuskiem na czele. 

Dostrzegają to też dziennikarze, którzy wystosowali list otwarty do Polaków - "Wolność słowa jest zagrożona jak nigdy wcześniej!" o następującej treści:

"W czasie ostatnich dni ze strony przedstawicieli ugrupowań politycznych skupionych wokół Donalda Tuska oraz ich zaplecza medialnego padły bardzo niepokojące stwierdzenia.

Słyszymy skandaliczne zapowiedzi politycznych czystek w mediach publicznych i prywatnych. Grozi się zemstą dziennikarzom pracującym w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Tworzone są listy proskrypcyjne dziennikarzy, których ma dotknąć faktyczny zakaz uprawiania zawodu. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w Polsce od 1989 roku i przypomina praktyki żywcem wyjęte ze stanu wojennego.

Po 1989 już raz próbowano domknąć system medialny - miało to miejsce po katastrofie smoleńskiej, gdy z mediów publicznych zwolniono konserwatywnych dziennikarzy. Teraz jednak środowiska polityczne i medialne skupione wokół Donalda Tuska zapowiadają działania bez poszanowania prawa. Otwarcie planują bezprawny tak na Radę Mediów Narodowych i jej uprawnienia oraz na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Zdecydowanie protestujemy przeciw tego typu wypowiedziom i działaniom.

Ostrzegamy, że siły polityczne czujące się zwycięzcami wyborów, już dziś potężne medialnie, dominujące we wszystkich obszarach, zamierzają całkowicie zlikwidować wolność słowa i pluralizm w Polsce. Zapewne po to by w ciszy i ciemności bezkarnie niszczyć państwo i okradać Polaków, jak to już bywało w przeszłości.

Dziś w zasięgu pilota każdy z nas ma możliwość wyboru stacji telewizyjnych, każdy ma dostęp do wielu mediów różniących się światopoglądem i podejściem do spraw publicznych. Czy stan w którym wszystkie wielkie telewizje i portale internetowe będą takie same, będzie można nazwać w ogóle demokracją?

Nie. To będzie prawdziwy reżim. Dlatego apelujemy do wszystkich Polaków o zdecydowany opór wobec tego planu zniszczenia pluralizmu w mediach publicznych i prywatnych" [1].

Niestety uważam, że w razie gdyby rządy objęła dzisiejsza opozycja to takie apele na nic się zdadzą, bo w końcu znajdą sposób, aby TVP stała się spolegliwa wobec nowych rządów. 

Cóż więc nam pozostanie, gdy będziemy chcieli poznać prawdę z różnych źródeł? 

Z największych ogólnopolskich telewizji zostaje nam jedynie Polsat, choć nie wiem czy ta telewizja udźwignie na sobie ten ciężar bycia jedyną dużą telewizją w miarę obiektywną. Będzie to bardzo, ale to bardzo trudne, nie tylko ze względów politycznych, ale też pod względem wysokości przychów finansowych.  

Więc co jeszcze? I tutaj należy wskazać na następujące media: 
 
1) TV Trwam i Radio Maryja, które są dziełem ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR z Torunia. Media o charakterze katolickim od lat docierają do milionów widzów i słuchaczy.

2) TV Republika, której wydawcą jest środowisko skupione wokół T. Sakiewicza, Gazety Polskiej i portalu niezależna.pl. Nadaje program całodobowy a dzisiaj przedstawiono dokładnie, gdzie i w jaki sposób można tę telewizję oglądać - https://niezalezna.pl/media/tv-republika/telewizja-republika-gdzie-ogladac/501865.

3) wPolsce.pl, której wydawcą jest spółka Fratria związana z braćmi Karnowskimi, magazynem Sieci i portalem wpolityce.pl. 

4) PCh24.tv, której wydawcą jest konserwatywno-katolickie środowisko związane z dwumiesięcznikiem Polonia Christiana i portalem internetowym PCh24.pl.

5) w Realu24, która to telewizja kojarzy się z dziennikarzem Marcinem Jarosławem Rolą, który jest jednym z założycieli tej stacji i do 15 czerwca 2023 był jej redaktorem naczelnym. Zastąpił go Piotr Szlachtowicz. Telewizja ta jest permanentnie zbanowana przez YouTube i to doprowadziło do zbudowania przez dziennikarzy tej stacji portalu internetowego „BanBye.com”, który ma być polską konkurencją dla platformy YouTube. I na tej m.in. platformie "BanBye.com" można teraz oglądać  programy stacji wRealu24.pl.

6) Media Narodowe, które są patriotycznym medium narodowym i również są permanentnie zbanowane przez YouTube. 

Oprócz tego mamy np. Emisję.tv czy Niezależny Lublin oraz cykliczne wideofelietony (vlogi) znanych osób i dziennikarzy jak: dr S. Krajski, R. Ziemkiewicz, W. Gadowski czy W. Sumliński.

Zapewne nie wymieniłem wszystkich mediów alternatywnych, ale w sumie jest duża oferta w sytuacji gdy TVP, TVN i Polsat będą nadawały przyszły jeden tuskowy przekaz medialny. Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

1 komentarz:

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.