niedziela, 8 października 2023

Co zamierza PiS jak wygra wybory? (7)

Kolejna i przedostatnia porcja zamierzeń PiS-u po wygranych wyborach. Całość opracowana na podstawie programu PiS pod nazwą: "Bezpieczna Przyszłość Polaków - PROGRAM PIS", który można sobie samemu ściągnąć ze strony internetowej partii: https://pis.org.pl/dokumenty. Numeracja jest kontynuacją mojego subiektywnego wyboru zamierzeń z części 2, 3, 4, 5 i 6 mojego tekstu. Zachęcam wszystkich do przeczytania tegoż programu. 

PiS zapowiada m.in:

(54) Wprowadzenie cyfrowego paszportu żywności. Będzie to dostępna dla każdego baza danych, umożliwiająca ustalenie, skąd (kraj, nazwa firmy) pochodzi każdy produkt spożywczy dostępny do kupienia w sklepach wielkopowierzchniowych. Umożliwi to podawanie na paragonach informacji,
który produkt pochodzi z Polski, co wzmocni patriotyczne postawy konsumenckie. Wyraźne oznaczenia co do kraju pochodzenia znajdą się również na półkach sklepowych.

(55) Zorganizowanie ogólnopolskich lekcji kodowania. Będą to lekcje programowania w każdej szkole przez cały okres kształcenia i coroczny monitoring postępów każdego dziecka. PiS chce utworzyć także kolegia kompetencji cyfrowych – prowadzone wspólnie z firmami 18/24-miesieczne kursy, pozwalające na zdobycie kompetencji niezbędnych do pracy w branży nowych technologii.
W każdym mieście powiatowym powstaną Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii, w których uczniowie i nauczyciele będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w edukacji. Ministerstwo Cyfryzacji sfinansuje jeden wyjazd do PAKT-u dla każdej klasy szkolnej w Polsce.

(56) Dokończenie rozpoczętego przez PiS projektu doprowadzenia szybkiego Internetu do każdego, kto jest tym zainteresowany. Już w 2026 r. ponad 99% gospodarstw domowych będzie w zasięgu Internetu o prędkości powyżej 100 megabitów na sekundę. Oprócz światłowodów PiS będzie wspierał firmy budujące szybką siec 5G, która dotrze także do średnich miast i miasteczek, tak aby z mapy Polski zniknęły białe plamy zasięgu do telefonii komórkowej.

(57) Sprawienie, że usługi publiczne będą dostępne nie tylko w urzędzie, ale i w telefonie. Każdy obywatel będzie mógł w swoim smartfonie mieć dostęp do wszystkich usług publicznych. Każdy będzie mógł mieć aplikację skrojoną do swoich potrzeb i skorzystać z elementów, które będą go wspierać w poszczególnych dziedzinach życia. Będą się na nią składać następujące moduły:
– mObywatel – aplikacja ta stanie się centrum kontaktu z państwem – będzie można w niej załatwić wszystkie sprawy urzędowe i umówić wideo/audio/czat wizytę w urzędzie. Zamiast papierowych załączników
– zdjecie telefonem. Zamiast wypełniania formularzy – załatwianie spraw kilkoma kliknięciami, tak jak w usłudze e-PIT. Zamiast poleconego – bezpieczny elektroniczny list do otwarcia w aplikacji.
– mTV – archiwa polskiej kinematografii i, koncerty i spektakle finansowane ze środków publicznych i każdy mecz polskiej reprezentacji (transmisja na żywo) w sportach zespołowych będą dostępne nieodpłatnie w aplikacji.
– mBiznes – aplikacja ta pozwoli bezpłatnie prowadzić firmę niezatrudniającą pracowników. Każdy będzie mógł założyć działalność, zarejestrować się w urzędzie skarbowym, ZUS i innych instytucjach
(np. sanepid), wystawiać i przyjmować faktury, prowadzić elektronicznie korespondencje z urzędami oraz podpisywać umowy bezpiecznym podpisem.

(58) Stworzenie Narodowego Funduszu Ekspansji Technologicznej. Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat związane ze wspieraniem przez państwo polskich przedsiębiorców w zakresie działalności badawczo--rozwojowej oraz wdrożeniowej, można śmiało postawić tezę, ze Polska ma wystarczający potencjał, żeby stać się międzynarodowym centrum wspierania i wdrażania nowoczesnych technologii, służących globalnemu rozwojowi. Jest to idea ambitna, ale oparta na rzetelnej ocenie potencjału Polski w tym zakresie. Fundusz powinien posiadać odrębną osobowość prawną i powinien efektywnie zagospodarować te środki krajowe, które aktualnie są rozproszone pomiędzy różnego rodzaju instytucje. W ramach funduszu powstaną projekty zapewniające wsparcie modułowe.

(59) Wzmocnienie rozwoju polskiej gospodarki z wykorzystaniem nowych technologii (Program Polska Globalny Partner) przez finansowe wspieranie międzynarodowej ekspansji najlepszych polskich startupówi firm technologicznych, których osiągniecia i posiadane technologie maja potencjał konkurowania na rynkach międzynarodowych i przyczyniania się do globalnego rozwoju. W ramach tego programu mogłoby być także finansowane uczestnictwa polskich firm w międzynarodowych korporacjach, mające na celu umożliwienie Polsce wywierania wpływu na międzynarodowa politykę gospodarczą w istotnych sektorach i branżach.

(60) Kontynuowanie redukcji wykluczenia komunikacyjnego. W tym zakresie podejmowanych będzie szereg inicjatyw:
– Wprowadzimy ułatwienia dla samorządów, chcących uruchamiać stabilne lokalne połączenia autobusowe – będzie więcej pieniędzy dla samorządów na ten cel, wprowadzimy tez możliwość zawierania umów wieloletnich.
– Dzięki przygotowaniom rozpoczętym w ostatnich latach doprowadzimy do budowy i odbudowy linii kolejowych w ramach programu Kolej Plus. Mieszkańcy wielu miast odzyskają po wielu latach
lub po raz pierwszy uzyskają mozliwość korzystania z transportu kolejowego.
– Wesprzemy narodowego przewoźnika kolejowego w tworzeniu połączeń autobusowych do miejscowości, które nie maja połączeń kolejowych.

(61) Zbudowanie Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, czyli drogi A50/S50. Stolica dużego, dynamicznie rozwijającego się kraju, jakim jest Polska, zasługuje na takie rozwiązanie. W ten sposób wszystkie stolice regionów zostaną połączone siecią dróg szybkiego ruchu. Docelowa długość tej sieci wyniesie ok.8 tys.km. Dodatkowo kontynuowany i ukończony zostanie rządowy Program Budowy Stu Obwodnic, do którego dodane zostało kolejnych 50 obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich.

(62) Doprowadzenie do zniesienia opłat za przejazd samochodami osobowymi na wszystkich autostradach – także na odcinkach koncesyjnych.

(63) Wybudowanie nowych linii kolejowych przystosowanych do prędkości 200–250 km/h. Scalimy Polskę siecią nowych, nowoczesnych połączeń, likwidując ostatecznie to niechlubne dziedzictwo zaborów.

(64) Rozpoczęcie budowy kolei dużych prędkości „KDP V4” z Warszawy przez Czechy i Słowację na Węgry. 

(65) Doprowadzenie do powstania szlaku „Rail Baltica”, łączącego Polskę z krajami bałtyckimi. Podejmiemy działania zmierzające do budowy kolejowego szlaku „Rail Carpatia”, łączącego
państwa Inicjatywy Trójnoża: od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne i Morze Egejskie.

(66) Rozbudowanie elementów taboru kolejowego o prawie pół tysiąca elektrycznych i hybrydowych zespołów trakcyjnych i lokomotyw oraz prawie 2,5 tys. wagonów. Zupełną nowością będą produkowane w Polsce lokomotywy wodorowe. Wszystko to sprawi, ze transport kolejowy stanie się jeszcze bardziej ekologiczny, a pasażerowie uzyskają jeszcze wyższy poziom komfortu w podróżach pociągiem.

(67) Wprowadzenie bezpłatnych biletów kolejowych dla seniorów od 70. roku życia. W porozumieniu z samorządami wprowadzony zostanie wspólny bilet w atrakcyjnej cenie, który będzie obowiązywał na wszystkie pociągi w całej Polsce. PiS zamierza doprowadzić do dalszego wzrostu liczby pasażerów polskiej kolei. Celem jest 400 mln pasażerów w 2027 roku.

To na razie tyle i zachęcam do przeczytania całego programu wyborczego PiS.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze nie są przeze mnie cenzurowane ani wycinane za wyjątkiem tych, które zawierają wulgaryzmy oraz bezpośrednie niemerytoryczne ataki ad presonam.